Karuta Workshop

Miercuri, 10 Mai 2023, studenții de la LMA-ASE (an II) au avut șansa de a participa la o prelegere urmată de un workshop de karuta, joc tradițional japonez, având la bază poezie clasică japoneză.

Concluzii?
”It was so refreshing to realize that a different culture has so many things that are so relevant to us”, ”I didn’t expect classical poetry to be so entertaining”, “I was a little lost at the beginning, but then I got so involved in the game!”, “We discovered a new ‘face’ of our colleague: she is so competitive! :)”, “Japanese poetry games can be so intense!”
Ne-am distrat și am învățat că, învățând despre alții, învățăm de fapt despre noi.

Evenimentul a fost organizat de Centrul de Studii Japoneze ASE, în parteneriat cu Departamentul de Limbi Moderne Aplicate și Comunicare în Afaceri și JICA, șicu sprijinul Ambasadei Japoniei în România.