Proiect COIL împreună cu Kansai University

Încheiem anul universitar cu încă un proiect tip COIL realizat împreună cu partenerii noștri japonezi. Timp de o lună și jumătate, 20 de studenți de la ASE și 40 de studenți de la Kansai University au lucrat împreună pentru realizarea unor proiecte comune pe o temă foarte actuală: situația celor 17 Obiective de Dezvoltare Durabilă (Sustainable Development Goals) incluse în Agenda 2030 a ONU în Japonia și în România.

Dincolo de cunoștințele pe care le-au acumulat în această perioadă cei 60 de studenți participanți, una dintre cele mai mari satisfacții a fost că au reușit să găsească cele mai eficiente metode de comunicare lingvistică și interculturală și să depășească singuri momentele dificile inerente desfășurării oricărui proiect. Lucrând împreună, au descoperit nu numai lucruri noi despre țările colegilor lor, ci au avut șansa să-și confirme sau să-și infirme stereotipurile despre celelalte culturi, să învețe unii de la alții și, la final, să lege prietenii.

Mai multe poze din cadrul proiectului găsiți pe paginile noastre de social media (Japan.ASE)