Masa rotundă ”The current role of diplomacy, business and academia in the development of Japanese Studies in Romania”

Pe data de 10 mai 2024, Centrul de Studii Japoneze ASE, în colaborare cu Facultatea de Relații Economice Internaționale, a organizat în cadrul Săptămânii Internaționale în ASE, o masă rotundă cu tema ”Rolul actual al diplomației, al mediului de business și al lumii academice în dezvoltarea studiilor japoneze din România”. În discursurile lor, invitații au scos în evidență faptul că, din perspectivă istorică, situația actuală a relațiilor româno-japoneze se află la un nivel de dezvoltare fără precedent, iar în acest context este vitală formarea de specialiști în diverse arii ale economiei și vieții sociale, dar care să fie și buni cunoscători ai culturii japoneze. Academia de Studii Economice, prin Centrul de Studii Japoneze, și-a exprimat deschiderea pentru colaborarea cu partenerii japonezi, evidențiind potențialul uman de care dispune, precum și buna pregătire profesională a studenților și absolvenților săi în domeniile de interes pentru partea japoneză.

La discuție au participat E.S. Takashi Katae, ambasador al Japoniei în România, E.S. Viorel Isticioaia-Budura, fost ambasador al UE în Japonia, E.S. Radu Șerban, fost ambasador al României în Japonia și d-na Sawaka Takazaki, director JETRO București. Discuția a fost moderată de lect. univ. dr. Magdalena Ciubăncan, director al Centrului de Studii Japoneze ASE.